Kryteria wyboru wózków widłowych

Kryteria wyboru wózków widłowych

Stoi przed tobą zadanie wyboru wózka widłowego? Oczywiście każdy z nas pragnie mieć na podorędziu sprzęt wydajny i najwyższej jakości. Jakimi kryteriami się kierować, by wybrać wózek najlepiej dopasowany do naszych potrzeb?

Kryteria wyboru wózków widłowych

Wózki widłowe doskonale sprawdzają się na placach budowy, w sklepach czy hurtowniach oraz na halach produkcyjnych. Wybór takiego sprzętu to z pewnością inwestycja na lata, dlatego warto przemyśleć zakup wózka widłowego. Najczęściej wybierane wózki widłowe to te z napędem spalinowym, ale spotykane są również wózki zasilane elektrycznością i instalacją LPG. W zależności od napędu urządzenia pracują w ściśle określonych warunkach, a więc już na etapie zakupu wózka należy wziąć pod uwagę wszystkie jego potencjalne zastosowania.

Podstawowym kryterium doboru wózka jest oczywiście jego udźwig.  Należy zwrócić uwagę na podnoszenie ładunków o określonym środku ciężkości i wysokości unosu. Niekiedy zdarza się, że wózek widłowy zaprojektowany na 3 tony może mieć siłę do uniesienia tylko 1 tony (jeśli np. towar będzie niewymiarowy).

Kolejna kwestia to wybór masztu - obecnie na rynku mamy do wyboru maszty posiadające 1, 2, a nawet 3 ramy. Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju wykonywanych prac oraz wysokości, na jaką będą podnoszone ładunki.

Nie bez znaczenia pozostaje również ogumienie. Są dwa rodzaje opon – pełne superelastyczne i pneumatyczne. Te pierwsze charakteryzują się dłuższą żywotnością i zalecane są przede wszystkim do pracy na równym terenie. Opony pneumatyczne cechuje natomiast lepszy stopień amortyzacji, co podnosi ich wytrzymałość mechaniczną.

Nie ulega wątpliwości, że lepszą decyzją będzie zakup wózka droższego i renomowanej firmy, ale lepszego jakościowo. Taki sprzęt posłuży nam przez lata i pozwoli uniknąć napraw i częstszego serwisowania.

Posted on