Przemysłowe znaczenie wózków widłowych

Przemysłowe znaczenie wózków widłowych

Ich historia rozpoczęła się w latach 20. XX wieku. Dzisiaj trudno sobie bez nich wyobrazić pracę zakładu produkcyjnego, hali magazynowej czy wielkopowierzchniowego sklepu. W tym tekście postaramy się opisać rolę wózków widłowych w przemyśle.

Rodzaje i zastosowanie wózków widłowych

Przeznaczeniem wózka widłowego jest załadunek oraz rozładunek towarów, a także ich bezpieczne składowanie. Na mniejszych odległościach, np. na terenie hali lub zakładu służy również do transportu dóbr. Korzystają z niego przedstawiciele różnych gałęzi przemysłu. Są niezbędne m.in. w przemyśle ciężkim i spożywczym, a tajże w branży transportowej, logistyce oraz hurtowniach czy magazynach. Słowem – są niezastąpione wszędzie, gdzie wymagane jest uniesienie i przeniesienie ciężkich przedmiotów. Rodzaj wózka widłowego może być precyzyjnie dobrany do zadań, które ma on realizować. Wyróżniamy wózki o napędzie spalinowym oraz elektrycznym, pojazdy o różnym udźwigu i zwrotności, a nawet dedykowane do pracy w budynku lub wymagającym terenie (np. nierównej nawierzchni). Co więcej, w zależności od potrzeb można wybrać maszynę trój- bądź czterokołową. Uwzględniając przeznaczenie i warunki pracy, możemy mówić m.in. o wózkach wysokiego składowania (dedykowanych do składania towarów na wysokości nawet kilkunastu metrów), wyjątkowo skrętnych czy kontenerowych, przeznaczonych do pracy z pełnowymiarowymi kontenerami, np. w portach.

Korzyści związane z posiadaniem „widlaka”

Jak już powiedzieliśmy, wózki widłowe są stosowane w wielu branżach. Jeśli są używane codziennie, powinny stanowić wyposażenie firmy. Gdy ich eksploatacja jest okresowa, warto rozważyć możliwość wynajmu wózka widłowego. Taka usługa może być realizowana na dowolny okres, nawet na 1 dzień. Do niewątpliwych korzyści związanych z korzystaniem z „widlaków” zaliczamy: sprawne i szybkie realizowanie zadań związanych ze składowaniem i transportem ładunków, płynność pracy (brak przestojów), a także optymalizację zatrudnienia oraz bezpieczeństwo pracy.

Posted on