Wózki widłowe terenowe. Charakterystyka

Wózki widłowe terenowe. Charakterystyka

Wózki widłowe, czyli kołowe pojazdy mechaniczne o napędzie silnikowym przystosowane do przewozu materiałów o znacznej masie to pojazdy, bez których obecnie działalność wielu firm stałaby pod znakiem zapytania.

Prace, jakie wykonują wózki widłowe, często byłyby nie do wykonania ręcznie albo zajmowałoby mnóstwo czasu. I chociaż pojazdy te przeważnie kojarzą nam się z pracą na magazynach czy składach towarowych, to trzeba przyznać, że same wózki mocno się rozwinęły i dzisiaj możemy spotkać różne ich rodzaje. W niektórych branżach bardzo pomocne są wózki widłowe terenowe. Czym się one charakteryzują? Sprawdźmy to!

Wózki widłowe terenowe – czym się wyróżniają?

Wózek widłowy terenowy to specjalny rodzaj wózka widłowego przeznaczony w szczególności do jeszcze bardziej ekstremalnej pracy, którą wykonać trzeba w szczególnie ciężkich warunkach. Jednak zacząć należałoby od tego, że wózki widłowe terenowe, jak wskazuje na to nazwa, przystosowane są przede wszystkim do pracy na zewnątrz i właściwie nie powinny być stosowane w środku pomieszczeń. Wynika to z faktu, że pojazdy te mają przeważnie napęd spalinowy. Do tego wymiary takich wózków nie przysposabiają ich do pracy w zamkniętym magazynie. Natomiast na otwartej przestrzeni pojazdy te sprawdzają się znakomicie i w pełni pokazują swoje duże możliwości robocze. Jakie są jednak główne cechy wózków widłowych terenowych?

  • Praca w ciężkich warunkach - pojazdy takie posiadają solidną konstrukcję, dzięki której mogą pracować w naprawdę trudnych warunkach. To duże pojazdy, na dużych kołach i specjalnych oponach. To wszystko pozwala na to, aby widlaki terenowe poradziły sobie w każdych warunkach pogodowych, nawet na najbardziej nierównej czy błotnistej nawierzchni. Pojazdy te, dzięki dwóm różnym rozmiarom opon - większym z przodu i mniejszym z tyłu - poruszają się stabilnie nawet po wyboistym i grząskim terenie. Do tego głęboki bieżnik gwarantuje dużą przyczepność podczas wykonywania właściwie każdego rodzaju pracy. Odpowiednio skonstruowana jest także kabina takiego pojazdu, która zapewnia bezpieczeństwo oraz spory komfort pracy.
  • Duży udźwig - kolejną cechą charakterystyczną wózka widłowego terenowego jest jego duża wydajność. Udźwig tego pojazdu sięga nawet 10 ton, chociaż uzależnione jest to oczywiście od konkretnego modelu. Duża jest również wysokość podnoszenia, która może sięgać nawet do 7 czy 8 metrów. Dodatkowo, pojazdy terenowe tego typu mogą podnosić ładunki bardzo różnorodne gabarytowo, dlatego ich zastosowanie jest tak szerokie i dotyczyć może bardzo wielu gałęzi przemysłu.
  • Napęd - widlaki terenowe charakteryzuje także napęd. Pojazdy te często posiadają napęd na obie osie, a mocny silnik pozwala rozpędzić je nawet do 30 km/h, co w porównaniu z innymi widlakami jest naprawdę świetnym wynikiem. Jednak wyjątkowe jest to, że silnik ten w połączeniu z napędem 4x4 pozwala takim pojazdom wjechać w różne miejsca nawet z wielotonowym obciążeniem. Warto również zaznaczyć, że mimo solidnej konstrukcji oraz przystosowania do podnoszenia wielkogabarytowych ładunków o olbrzymiej wadze, wózki widłowe terenowe są nadal bardzo zwrotne i łatwe w prowadzeniu.

Wózki widłowe terenowe – zastosowanie

To, co już wiemy o widłowych wózkach terenowych, pozwala nam wyobrazić sobie, gdzie szczególnie znajdują one zastosowanie. Wykorzystywane są one głównie w dwóch branżach, czyli w budownictwie oraz w szeroko rozumianym przemyśle ciężkim.
Cechy, o których wspominaliśmy wcześniej sprawiają, że wózki widłowe terenowe idealnie sprawdzają się na placach budowy, właściwie we wszystkich etapach wznoszenia, ale także burzenia budynków. Wykonywać mogą różne prace, między innymi dowożą materiały budowlane, wywożą powstałe w wyniku wyburzenia większe fragmenty rozbiórkowe i gruz, podnoszą ciężkie elementy budowlane na wyższe partie budynków. To wszystko ułatwia również dostępność osprzętu do takich wózków widłowych. Dzięki temu, pojazdy te błyskawicznie mogą zmienić swój charakter i możliwości. Do tego pojazdy te można wykorzystywać do prac na zewnątrz, nawet podczas niesprzyjających warunków. Solidna obudowa silnika oraz komfortowe kabiny dla operatorów wyposażone w klimatyzację, ale i ogrzewanie, pozwalają na całoroczną pracę tych maszyn w miejscach takich jak tartaki, kamieniołomy czy gospodarstwa rolne i ogrodnicze. Pojazdy te można również spotkać w wojsku, czyli tam, gdzie niezawodność i trwałość jest szczególnie ważna i wręcz wymagana przez cały rok.

Posted on